Една от двете български банки, при които Европейската централна банка откри капиталов недостиг - Първа инвестиционна банка, ще регистрира известно намаление на печалбата си за 2019 г. Според специално изпратено прессъобщение - кредитната институция ще отчете около 130 млн. лв. печалба, което е спад с 20% спрямо тази от 2018 г. - 164 млн. лв.
От съобщението прави впечатление, че то е чисто информативно - без да бъде придружено от отчет, какъвто трябва да бъде публикуван до края на януари, пише "Капитал".
Припомняме, че миналата година ЕЦБ започна стрестестове на избрани български банки, като целта беше да се види дали има проблемни дружества в сектора. Резултатите показаха, че ПИБ има капиталов недостиг от 263 млн. евро, която трябваше да запълни максимално бързо. Няколко месеца по-късно банката продаде цял пакет с лоши кредити на номинална стойност от близо 540 млн. лв. Операцията повиши сериозно печалбата, която към края на месец септември беше едва 65 млн. лв.
Иначе - ПИБ смята резултата си за 2019 г. за успешен. Отчитат се ръстове при кредитните портфейли и при депозитите, които достигат до 633 млн. лв.
Общо активите на банката превишават 10 млрд. лв., което е ръст с 8,9% на годишна база. От данните впечатление правят допълнителни 400 млн. лв. в активи, които банката е придобила през последните три месеца на годината.
От институцията отбелязват, че стратегията им за следващите три години включва да продължат ориентацията си към финансиране на ритейл, малки и средни компании. Към момента акциите на банката леко поскъпнаха до 3,42 лв. за акция.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни